Shopping Cart

No products in the cart.

Zujanje u ušima (Tinitus) i vrtoglavica

Zujanje u ušima i vrtoglavica koja vas ometa u obavljanju dnevnih aktivnosti se medicinski zovu vertigo i tinitus. Ovi simptomi mogu otežati rad, odmor pa čak i san. Bol i pritisak u vašoj glavi mogu imati isti efekat.

Ovi simptomi mogu biti znaci manjih problema kao što su upala sinusa ili glavobolja. Ali kada su simptomi izraženi i zadržavaju se dugo, moguće je da vam je potreban pregled lekara.

Vrtoglavica vertigo

Zašto se pojavljuje zujanje u uhu (Tinitus)?

Zujanje u ušima (Tinitus) može biti prouzrokovano mnogim stvarima, ali samo po sebi nije bolest, već je simptom nekog drugog zdravstvenog problema.


Neki od uzroka zujanja u ušima su:

  • Gubitak sluha uzrokovan godinama: Mnogim ljudima sluh slabi što su stariji. Obično to počinje oko 60-e godine, i pogadja oba uha. Najverovatnije ćete primetiti problem sa visokim frekfencijama zvuka.
  • Preglasni zvukovi: Preglasni zvukovi su prvenstveni okidači. Mogu biti nešto što slušate svaki dan godinama ili nešto što se dogodilo samo jednom. Ovo uključuje sve od koncerata i sportskih dogadjaja do glasnih mašina i motora. Mogu uticati na jedno ili oba uha, i mogu uzrokovati gubitak sluha i bol. Šteta može biti stalna ili prolazna.
  • Previše voska u ušima: Vaše telo proizvodi vosak u ušima da bi uhvatilo prljavštinu i zaštitilo vaše uši. Ali ako se ne ispere samo od sebe i nagomila se, može dovesti do zujanja u ušima i gubitka sluha. Doktor može odstraniti naslage nežno, nemojte uzimati štapić za uši i pokušavati da to uradite sami.
  • Odredjeni lekovi: Prepisani lekovi i lekovi koje uzimate na svoju ruku mogu biti okidač ili pogoršati zujanje u ušima. Ovo uključuje aspirin, diuretike, odredjene antibiotike, antidepresive i lekove za lečenje raka. Obično što je veća doza veća je verovatnoća da dodje do problema. Često ako prestanete sa uzimanjem odredjenog leka, vaši simptomi bi nestali. Posetite doktora ako mislite da je lek uzrok, ali nemojte na svoju ruku prestajati sa uzimanjem leka bez prethodne konsultacije sa lekarom.
  • Upala uha i sinusa: Možda možete primetiti tinitus kada ste prehladjeni. To može biti zbog infekcije uha ili sinusa koja utiče na vaš sluh i povećava pritisak u sinusima. Ako je to razlog, ne bi trebalo da traje dugo. Ako potraje duže od nedelju dana, posetite lekara.
  • Temporomandibularni zglob: Poremećaj Temporomandibularnog zgloba može biti uzrok tinitusa. Možete primetiti pucketanje ili bol u zglobu kada žvaćete ili govorite. Ovaj zglob deli neke nerve i ligamente sa srednjim uhom. Zubar može lečiti poremećaj Temporomandibularnog zgloba i pomoći da se ne pogorša zujanje u ušima.
  • Problemi sa krvnim pritiskom: Ovo može biti visok krvni pritisak i stvari koje ga povećavaju u kratkom vremenskom periodu, kao što su stres, alkohol i kofein. Očvršćavanje arterija isto može igrati ulogu. Krvni sudovi blizu srednjeg i unutrašnjeg uha postaju manju rastegljivi, tako da je krvotok jači i čini se glasnijim. Ovo se naziva pulsirajući tinitus.
  • Drugi medicinski problemi: Ovo uključuje promene u kostima unutrašnjeg uha, poremećaj unutračnjeg uha koji se zove menijerova bolest, ili povrede glave i vrata. Fibromialgija i lajmska bolest mogu biti uzročnici zujanja u ušima. Lekar će vam pomoći pri utvrdjivanju uzroka.

Vrste vrtoglavice

Vrtoglavica je termin koji može opisivati nekoliko različitih senzacija koje ocećamo, svaka povezana sa drugim organom ili bolešću. Opisom šta tačno osećate lekaru možete dobiti tačnu dijagnozu i početi lečenje.
Postoje više vrsti vrtoglavice, mi ćemo nabrojati neke od njih:

  • Preniskopa: Osećaj Vrtoglavice koji možete osetiti kada naglo ustanete. U nekim slučajevima možete biti bledunjavi ili se čak onesvestiti. Preniskopa se događa kao rezultat nedostatka krvi u mozgu, uzroci mogu biti prosti kao nedovoljan unos tečnosti u organizam ili ozbiljni kao što su ozbiljni srčani problemi.
  • Osećaj neravnoteže: Ovaj tip vrtoglavice se izražava tako što imate osećaj da ne možete održati ravnotežu tela, često prelazi sa jedne strane tela na drugu. Ako se desi iznenada, može biti prouzrokovano nečim prostim kao što je infekcija uha ili ozbiljnim kao što je neka neurološka bolest. Ako se simptomi postepeno pogoršavaju, uzročnik može biti parkinsonova bolest.
  • Vertigo: Kada imate osećaj da vam se sve oko vas vrti u krug, ovaj osećaj je sličan onome kada bi ste se vrteli u krug i odjedanput stali. Vertigo može biti uzrokovan problemom sa unutrašnjim uhom. Kada je uzrok problem sa moždanim stablom naziva se centralnim vertigom. Uzroci još mogu biti toksini, problemi sa bubrezima, multipla skleroza. Dupla slika, utrnuća, slabost, otežano gutanje može pratiti vertigo.

Kako se dijagnostikuje razlog zujanja u uhu (Tinitus)?

Vaš doktor će dijagnostikovati tinitus samo na osnovu vaših simptoma. Ali da bi lečio vaše simptome, lekar će pokušati da utvrdi da li je tinitus izazvan nekom drugom bolešću. Da bi utvrdio razlog tinitusa doktor će vam najverovatnije pregledati uši, glavu i vrat.
Neki od čestih testova su:

  • Test sluha: Tokom testa, sedećete u zvučno izolovanoj sobi, noseći slušalice koje emituju specifičan zvuk u jedno uvo pa u drugo uvo. Vi ćete dati znak kada čujete zvuk, vaši rezultati će se uporedtiti rezultatima koji se smatraju normalnim za vaše godine.
  • Kretanje: Lekar će vas zamoliti da pomerate oči, stegnete vilicu, pomerate vrat, ruke i noge. Ako se tinitus menja ili pogoršava tokom kretanja to može pomoći pri dijagnozi vašeg uzroka zujanja u ušima.
  • Snimanje: U zavisnosti od uzroka na koje se sumnja da izazivaju tinitus lekar može tražiti snimanje vaše glave CT ili MRI skeniranjem.
  • Laboratorijsko testiranje: Lekar može tražiti laboratorijsku analizu krvi da bi proverio da uzročnik nije anemija, štitna žlezda, problemi sa srcem ili deficit odredjenih vitamina.

Lečenje zujanja u ušima (Tinitusa)

Lečenje zujanja u ušima ili ti tinitusa zavisi od uzroka, odnosno koja bolest je uzročnik tinitusa. Tako da lekar lečenjem te bolesti koja je uzročnik zujanja u ušima ujedno ublažava i simptome tinitusa.

Neke od stvari koje vam lekar može uraditi:

  • Čišćenje ušiju od voska i prljavštine. Čišćenje ušiju može smanjiti simptome tinitusa.
  • Lečenje bolesti krvnih sudova. Ako se iza tinitusa krije neka od srčanih ili bolesti krvnih sudova, doktor će vam prepisati terapiju koja možda uključuje lekove, operaciju ili neki drugi tretman da bi se uklonili simptomi.
  • Slušni aparat. Ako je tinitus uzrokovan problemima sa sluhom što zbog buke ili godina, korišćenje slušnog aparata može pomoći u uklanjanju simptoma tinitusa.
  • Promena lekova. Ako se ispostavi da je neki lek koji uzimate uzročnik zujanja u ušima (tinitusa), doktor će preporučiti da prestanete ili smanjite odredjeni lek, ili će vam prepisati neki drugi lek.
Stariji covek koji ima bol u grudima i vrtoglavicu

Lečenje vrtoglavice

Vrtoglavica često prestane sama od sebe, bez lečenja, posle nekoliko nedelja telo se adaptira na ono što je uzrokuje.

Ako tražite terapiju, lekar će vam prepisati terapiju na osnovu simptoma i uzroka vrtoglavice. Može sadržati lekove i vežbe balansa. Čak i ako se ne pronadje uzrok ili vam vrtoglavica potraje, lekovi i drugi tretmani mogu vaše simpotme umanjiti.

Lekovi:

  • Diuretici. Ako imate menijerevu bolest, doktor vam može prepisati diuretik. U kombinaciji sa dijetom sa malim unosom soli u organizam može smanjiti epizode vrtoglavice.
  • Lekovi koji smanjuju vrtoglavicu i mučninu. Lekar vam može prepisati lekove koji odmah smanjuju simptome vertiga, vrtoglavice i mučnine, kao što su antihistaminici i antiholinergici.
  • Lekovi protiv anksioznisti. Diazepam i Xanax.
  • Lekovi koji sprečavaju migrene. Određeni lekovi mogu pomoći u sprečavanju migrene.
Zena sa vrtoglavicom trazi lekove na telefonu

Terapija

  • Eplijev manevar ili repozicioni manevar jedna je od metoda koja se koristi u otorinolaringologiji i neurologiji za lečenje benigne paroksizmalne pozicione vrtoglavice (BPPV). Ova vrsta vrtoglavice, koja najčešće nastaje naglo i silovito, nakon naglih pokreta glave, javlja se u 30% slučajeva svih vrtoglavica.[1] Napad vrtoglavice kod BPPV, traje svega nekoliko sekundi i izazvan je naglim pokretanjem vestibularnih otolita (ušnog „kamenja”), smeštenih u kanalu unutrašnjeg uva.Da bi pomogao pacijentu, lekar primenjuje Eplijev repozicioni manevar, zahvat kojim se zalutali mikrokristali izbacuju iz polukružnog ušnog kanala u koji su zapali, u druge oblasti uva u kojima takvi problemi ne nastaju. Ponekad se to može desiti i spontano, i tada vrtoglavica takođe spontano nestaju.
  • Vežbe balansa. Možete naučiti odredjene vežbe koje mogu vaš sistem ravnoteže učinit manje podložnim na kretanje. Ova fizikalna terapija se naziva vestibularna rehabilitacija. Koristi se kod ljudi sa vrtoglavicom koja je uzrokovana problemima sa unutrašnjim uhom.
  • Psihoterapija. Ova terapija se primenjuje ako je uzrok vrtoglavice anksioznost.