Shopping Cart

No products in the cart.

Srpska narodna verovanja o naru, limunu i pomorandži

Srpski narod kao i svi narodi imaju svoja narodna verovanja o biljkama. Ja ću u daljem tekstu navesti neka narodna verovanja šipku (naru), limunu i pomorandži.

Tok Dunava kroz Srbiju

Narodna verovanja o Naru (Šipku)

Nar (Šipak) Granatapfel (punica granatum), nar, medun, puklaš, sladun, slatki morganj

Ima izvesnu ulogu u domaćem kultu, Na Božić ujutru uzme jedan mladić šipak i ide oko kuće govoreći „Dobro jutro, dome! Mir božiji i Hristos se rodi!“. Na badnjidanskoj trpezi mora biti i šipak. I u agrarnom kultu javlja se ova voćka, on se meće u džak sa semenom sa kojim će početi setva. Po varošima u Hercegovini, kada mlada uđe u svoj novi dom, podstakne na ognjištu glavnje (kao polaženik što čini) i ostavi na ognjištu šipak u koji je zadeven talir ili dukat. Za Đurđevdan se jede šipak (radi zdravlja).

Šipak se upotrebljava kao lek , napitak gasi žeđ od groznice, daje se onom ko je otrovan pa bljuje krv. Na dan Svetog Bogorodičinog pojasa provlače se ispod njega bolesna deca.

Narodna verovanja o Limunu

Casa limunade okruzena plodovima limuna.

Zitrone (citrus limonum), Limun

Pri prosidbi prosioci daju limun ili jabuku kao uzdarje onoj nevesti koja ih je darovala maramom. U svadbi u Gackom nevesta baca limun u kolo, a momci i devojke grabe se ko će ga uhvatiti. Naš narod poziva svatove limunom ili jabukom, ili ruzmarinom. U Mostaru polaženik, pošto pročara vatru, ostavlja na ognjištu limun u koji je zadeven zlatan ili srebrni novac.
Limun je lek srdobolje, žutice, groznice, bljuvanja, kao spoljnje sredstvo (privijanje, trljanje) od glavobolje.

Narodna verovanja o Pomorandži

Isecena pomorandza u rusticnoj ciniji.

Orange (citrus aurantium). Pomorandža.

U običajima i domaćem kultu pomorandža često zamenjuje jabuku. U Trebinju polaženik ostavlja na badnjaku jabuku ili pomorandžu, u kojoj su zabodeni novci. Na Badnje veče domaćin deli ukućanima pomorandže. Dragi dragu od milosti gađa pomorandžom. U svadbi nevesta baca pomorandžu u kolo.

U narodnim pesmama često se spominje kako majka sina neće da ukopa na groblju, već ga sahranjuje u bašti. Sa ovakvom praksom možda stoji u vezi verovanje da će, ako se u snu vidi pomorandža umreti neko u rodu.
Kao i jabuka i ova voćka se nosi kao ponuda bolesnicima. Inače njena upotreba u narodnoj medicini nije velika. Skuvana sa solju i zejtinom leči svrab. U vino se dodaje i pije protiv vetrova.